هر آنچه در مورد ساخت آینه باید بدانید

هر آنچه در مورد ساخت آینه باید بدانید

توسط دی 1, 1402

ساخت آینه

در مورد ساخت آینه چه میدانید؟ آینه ها هزاران سال است که وجود داشته اند و به طور مداوم در طراحی، عملکرد و بافت در حال تکامل هستند. زمانی تصور می‌شد که آینه‌ها فقط برای ثروتمندان است، اما با گذشت زمان دیگر اینطور نیست.

تقریباً هر خانه ای در ایران اکنون حاوی نوعی آینه است. آینه ها نه تنها برای استفاده شخصی در نظر گرفته شده اند، بلکه می توان آنها را در طرح های مختلف ایجاد کرد که می تواند به اضافه کردن نور تزئینی به خانه شما کمک کند. بسیاری از مردم آینه دارند، اما بسیاری از آنها نمی دانند چگونه ساخته می شوند. در این وبلاگ به روند ساخت آینه و آنچه برای ساخت این آینه های زیبا نیاز است خواهیم پرداخت.

مواد ساخت آینه

حتی با تکامل تکنولوژی، ساخت آینه به دقت، زمان و مهارت بسیار زیادی نیاز دارد. آینه ها چیزی بیش از یک صفحه شیشه ای هستند که منعکس می کنند. آینه ها برای ایجاد طراحی زیبا و ساده ای که امروزه همه می شناسیم به مواد متعددی نیاز دارند. ماده آشکارتر مورد استفاده در فرآیند آینه سازی شیشه است، با این حال مواد بسیار بیشتری وجود دارد. از تکنیک های رسوب فلز مرطوب متعددی از مس، سرب، قلع، نقره و آلومینیوم استفاده می شود. حتی اگر آینه ها در فرآیند تولید آینه از فلزات متعددی استفاده شود، برخی از آنها مهمتر از سایرین هستند.

فرآیند ساخت آینه

اولین قدم برای ایجاد آینه ای که امروز می بینیم، گرفتن یک صفحه شیشه ای بزرگ است. پنل شیشه ای باید از رسوب مرطوب نقره استفاده کند تا ظاهر انعکاسی مناسبی به آن بدهد. از آلومینیوم نیز می توان به جای نقره استفاده کرد، اما نقره درصد بازتاب بهتری دارد. نقره به خودی خود به صفحه شیشه ای نمی چسبد، بنابراین ابتدا باید یک لایه قلع روی شیشه اسپری شود. پس از اسپری شدن با قلع، پانل شیشه ای آماده است تا لایه نقره اضافه شود. برای آب بندی پشتی نقره ای کارخانه های آینه معمولاً از دو لایه رنگ استفاده می شود. گاهی اوقات مس را قبل از دو لایه رنگ اضافه می کنند تا محافظت بیشتری از پوشش ایجاد شود. پس از اعمال مس و پوشش های رنگ، آینه حرارت داده می شود تا تمام مایعات در جای خود خشک شوند. سپس آینه برای هر گونه نقص بررسی می شود و حمل می شود.

مطالب مرتبط:  آینه ها چه تفاوتی با شیشه دارند؟

طرح ها و سبک های آینه

پس از ایجاد آینه، طرح‌ها و استایل‌های سفارشی را می‌توان اضافه کرد تا ظاهر شخصی‌سازی شده منحصربه‌فردی به آن ببخشد. به لطف فناوری، آینه‌ها اکنون می‌توانند در تمام اشکال و اندازه‌هایی که مشتریان تصور می‌کنند در دسترس باشند. بخش سخت، یافتن شرکت مناسبی است که بتواند محصولی با کیفیت بالا و مطابق با ترجیحات شما تولید کند. اگر به دنبال یک آینه شیشه ای سفارشی در خانه خود هستید، همین امروز با آینه مرادخانی تماس بگیرید. تیم مجرب ما می تواند هر پروژه ای را که در مسیر ما قرار می گیرد، انجام دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات ما و آنچه می توانیم برای خانه شما ارائه دهیم، از چمله آینه قدی و آینه دکوراتیو با ما تماس بگیرید!

فرآیند تولید

برش و شکل دادن به شیشه

1 اولین گام در ساخت هر آینه ای بریدن طرح کلی شیشه “خالی” برای مطابقت با کاربرد است. به عنوان مثال، اگر آینه برای خودرو باشد، شیشه بریده می شود تا در پایه آینه روی خودرو قرار بگیرد. اگرچه برخی از تولیدکنندگان آینه شیشه های خود را می برند، برخی دیگر شیشه هایی را دریافت می کنند که قبلاً به صورت خالی بریده شده اند. صرف نظر از اینکه چه کسی شیشه را برش می دهد، از تیغه های بسیار سخت و با نوک تیز برای برش استفاده می شود. اره‌های الماسی یا اره‌های فلزی تیز یا اره‌هایی با گرد و غبار الماسی که در آنها جاسازی شده است، اغلب استفاده می‌شوند زیرا الماس قبل از اینکه شیشه الماس را فرسوده کند، شیشه را فرسوده می‌کند. روش برش مورد استفاده کاملاً به شکل نهایی آینه بستگی دارد. در یک روش، ممکن است از تیغه ها یا کات ها برای بریدن قسمتی از شیشه استفاده شود.

سپس می توان از فشار برای شکستن شیشه در امتداد خط امتیاز استفاده کرد. در روشی دیگر، یک ماشین از یک اره الماس برای برش تمام مسیر شیشه را با کشیدن تیغه به جلو و عقب یا بالا و پایین چندین بار مانند یک اره نواری خودکار استفاده می کند. برش معمولاً قبل از اعمال پوشش فلزی انجام می شود، زیرا ممکن است در اثر برش، روکش از شیشه جدا شود. یک جایگزین برای برش شیشه برای تشکیل صفحات خالی، قالب گیری شیشه در حالت مذاب است.

مطالب مرتبط:  شیشه دکوراتیو شیشه تزیینی - اصفهان

سپس 2 قسمت های خالی در ماشین های سنگ زنی نوری قرار می گیرند. این ماشین ها از صفحات پایه بزرگ پر از فرورفتگی تشکیل شده اند که جای خالی را نگه می دارند. پایه پر از خالی در برابر صفحه فلزی دیگری با شکل سطح مورد نظر قرار می گیرد: صاف، محدب یا مقعر. یک ترکیب آسیاب – یک مایع شن – روی سطوح شیشه‌ای پخش می‌شود که روی سطح منحنی مالیده یا غلت می‌خورند. عمل شبیه به آسیاب کردن ادویه ها با هاون و هاون است. سنگ ریزه موجود در ترکیب به تدریج سطح شیشه را از بین می برد تا زمانی که همان شکل صفحه آسیاب را به خود بگیرد. تا زمانی که سطح بسیار صاف و یکنواخت شود از سنگ ریزه های ریزتر و ریزتر استفاده می شود.

تکنیک‌های آسیاب دستی نیز وجود دارد، اما کنترل آن‌ها بسیار زمان‌بر و دشوار است. آنها فقط در مواردی استفاده می شوند که سنگ زنی مکانیکی غیرممکن باشد، همانطور که در مورد سطوح بسیار بزرگ یا شکل غیرعادی وجود دارد. یک آسیاب نوری تجاری می تواند 50 تا 200 قطعه خالی را در خود جای دهد که همه به طور همزمان جلا می شوند. این بسیار کارآمدتر از آسیاب دستی است. حتی اپتیک های تخصصی را می توان به صورت مکانیکی در تجهیزات قابل تنظیم ساخت.

استفاده از مواد بازتابنده

3 هنگامی که سطوح شیشه‌ای به شکل مناسبی شکل می‌گیرند و صاف می‌شوند، با هر ماده بازتابنده‌ای که طراح انتخاب کرده پوشیده می‌شوند. صرف نظر از مواد پوشش، در دستگاهی به نام اواپراتور اعمال می شود. اواپراتور یک محفظه خلاء بزرگ با صفحه بالایی برای نگه داشتن آینه های خالی و یک بوته پایینی برای ذوب فلز پوشش است. به این دلیل نامیده می شود که فلز در بوته تا حدی گرم می شود که به داخل خلاء تبخیر می شود، رسوب یک پوشش روی سطح شیشه بسیار شبیه نفس گرم، یک پنجره سرد را بخار می کند. نقاط خالی روی سوراخ هایی در صفحه بالایی قرار دارند که به بخار فلز اجازه می دهد به سطح شیشه برسد. فلزات را می توان تا چند صد یا هزار درجه (بسته به نقطه جوش فلز) قبل از تبخیر حرارت داد. دما و زمان برای این روش بسیار دقیق کنترل می شود تا دقیقاً به ضخامت مناسب فلز برسد. این روش پوشش سطوح بسیار یکنواخت و با انعکاس زیاد ایجاد می کند.

مطالب مرتبط:  آینه کاری

4 شکل سوراخ های صفحه بالایی مانند رنگ از طریق شابلون به شیشه فلزی منتقل می شود. این افکت اغلب برای الگودهی عمدی آینه استفاده می شود. شابلون های فلزی یا ماسک ها را می توان روی سطح شیشه اعمال کرد تا یک یا چند الگو ایجاد شود.

5 پوشش های دی الکتریک – چه به عنوان لایه های بازتابنده یا به عنوان لایه های محافظ روی پوشش های فلزی – تقریباً به همین روش اعمال می شوند، با این تفاوت که به جای قطعات فلزی از گازها استفاده می شود. اکسیدهای سیلیکون و نیتریدهای سیلیکون معمولاً به عنوان پوشش دی الکتریک استفاده می شوند. هنگامی که این گازها در گرمای شدید ترکیب می شوند، واکنش نشان می دهند و یک ماده جامد را تشکیل می دهند. این محصول واکنش مانند فلز یک پوشش تشکیل می دهد.

6 چندین مرحله تبخیر ممکن است برای ایجاد یک پوشش چند لایه ترکیب شوند. مواد دی الکتریک شفاف ممکن است روی فلز یا سایر دی الکتریک ها تبخیر شوند تا خواص انعکاسی یا مکانیکی یک سطح را تغییر دهند. به عنوان مثال، آینه‌هایی که در پشت شیشه‌های نقره‌ای قرار دارند، اغلب دارای یک لایه دی الکتریک مات هستند که برای بهبود انعکاس و جلوگیری از خراشیدن فلز اعمال می‌شود. آینه های یک طرفه از این روش مستثنی هستند که در این صورت باید دقت زیادی به خرج داد تا به روکش نازک فلزی آسیبی وارد نشود.

7 در نهایت، هنگامی که پوشش های مناسب اعمال شد، آینه تمام شده در یک پایه نصب می شود یا برای حمل و نقل در یک بسته مقاوم در برابر ضربه با دقت بسته بندی می شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    سبد خرید