حکاکی روی آینه

حکاکی روی آینه

توسط جولای 17, 2023

حکاکی روی آینه

حکاکی روی آینه یکی از هنرهای قدیمی و گرانبهای ایرانیان است و شما می توانید به کمک ابزارهای مختلفی کار آینه کاری را انجام دهید که کاربردی ترین آنها دستگاه حکاکی لیزری است که می تواند نمونه های زیبا و ارزشمندی را در زمان کوتاه تری تولید کند.  دستگاه لیزر برای حکاکی و برش لیزری آینه درب، حکاکی لیزری و برش لیزری آینه پنجره، حکاکی لیزری آینه هایی که در راهروها استفاده می شود، حکاکی لیزری و برش لیزری برای حکاکی تصاویر زیبا روی آینه و همچنین برای برش آینه. به طور کلی حکاکی روی اجسام مختلف باعث زیبایی بیشتر آنها می شود. از زمانی که دستگاه های حکاکی روی شیشه وارد ایران شد، طراحان تزیینات شیشه و آینه که روی آن تصاویر مختلفی را چاپ می کردند، ناگهان به حکاکی روی آینه و شیشه روی آوردند.

حکاکی پشت آینه

حکاکی پشت آینه از مراحل مختلفی تشکیل شده است که با توجه به ابعاد و طرح آینه دقیقا مشخص می شود. معمولا برای حکاکی پشت آینه از دستگاه لیزر استفاده می شود، اما قبل از انتخاب دستگاه لیزر و شروع فرآیند حکاکی روی آینه، باید حساسیت و قدرت آن را در نظر بگیرید. آینه های ارزان قیمت و ماشینی به دلیل ساختار منظم و سرب کمتر گزینه مناسبی برای حکاکی لیزری هستند. اگر با لیزر کار و کارکرد آن آشنایی ندارید آینه های گران قیمت و دست ساز انتخاب خوبی نیستند.

مطالب مرتبط:  5 آینه دیواری برتر برای فضای داخلی شما

حکاکی روی انواع آینه

  • حکاکی آینه های قدی
  • حکاکی آینه های رنگی
  • حکاکی آینه های با قاب
  • حکاکی آینه های سرویس بهداشتی
  • حکاکی آینه های لوزی
  • حکاکی آینه های گرد

حکاکی آینه رنگی

در شیشه و آینه سازی آینه رنگی طلایی، برنزی، شامپاینی، آبی، بنفش و سبز با استفاده از ترکیبات شیمیایی تولید می شود.عمل حکاکی آینه های رنگی نیز مشابه آینه های معمولی است.

حکاکی آینه آنتیک

آینه های اسیدکاری شده یا آینه آنتیک اغلب به صورت کاشی های مربع و مستطیل حکاکی می شوند و این نوع آینه به دلیل ظاهر متفاوت و نامنظم به آینه کثیف نیز معروف است.

حکاکی آینه کریستال

آینه های شفاف به سه دسته فلوت، فوق شفاف و کریستالی تقسیم می شوند که در این میان آینه کریستالی یا فوق شفاف بالاترین سطح شفافیت را دارد و بهترین انتخاب محسوب می شود.

حکاکی آینه سه بعدی

برای تولید آینه های سه بعدی ابتدا یک آینه با ابعاد استاندارد بریده می شود سپس چندین آینه ماشین کاری شده به طول آینه اصلی و عرض 10 سانتی متر به صورت مورب به آینه اصلی متصل می شود.

حکاکی آینه به روش لوزی

حکاکی آینه به روش های مختلفی انجام می شود اما رایج ترین آن حکاکی به روش لوزی است که در این روش آینه درست مانند آینه لوزی تولید می شود با این تفاوت که آینه برش نمی خورد بلکه طرح لوزی شکل روی آینه ایجاد می شود.

حکاکی روی آینه

حکاکی آینه به صورت مربع

یکی دیگر از روش های آینه کاری روی دیوار، آینه کاری مربعی نام دارد که برای حکاکی این طرح تعدادی مربع با توجه به ابعاد آینه بر روی آن حک می شود، از این روش در ساختمان هایی با ارتفاع دیوار زیاد استفاده می شود.

مطالب مرتبط:  آینه گرد

مراحل حکاکی آینه

1.پوشاندن شیشه
برای حکاکی طرح های پیچیده تر، معمولا آینه را با نوار محافظ می پوشانند و به این ترتیب الگوی مورد نظر را راحت تر روی آینه اعمال می کنند.

2.ترسیم کردن
سپس طرح مورد نظر را بر روی پوششی که بر روی آینه قرار گرفته است ترسیم میشود.

3.برش دادن
در این مرحله از یک چاقوی تیز برای برش قسمت هایی که قرار است حکاکی شود استفاده شود.

4.شروع حکاکی روی شیشه و آینه
در مرحله آخر نوار آینه را بردارید و ابزار حکاکی را به آرامی و بدون اینکه فشار زیادی به شیشه وارد کنید حرکت دهید. برای سایه انداختن آینه معمولا سرعت ابزار حکاکی را افزایش می دهند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    سبد خرید