آينه چگونه ساخته مي شود؟

آينه چگونه ساخته مي شود؟

توسط اسفند 28, 1402

آینه چه زمانی اختراع شد؟

آینه ها به طور سنتی با استفاده از شیشه ساخته می شوند، اما مدت زمان طولانی تری نسبت به شیشه دارند. اولین آینه های ساده در حدود 600 سال قبل از میلاد از ابسیدین صیقلی ساخته شد. در حالی که این به اندازه آینه های امروزی واضح و بازتابنده نبود، برای کسی کافی بود که انعکاس آنها را ببیند. بعدها این آینه ها را با برنز، طلا، نقره و سرب می ساختند. آینه ها معمولاً بسیار کوچک بودند زیرا بسیار سنگین بودند.

آینه در قرون وسطی

در اواخر قرون وسطی، ایجاد آینه های معاصر ساخته شده با شیشه و پشتوانه انعکاسی به کسانی که پول داشتند این امکان را می داد که آینه خودشان را داشته باشند. مشکل اصلی این بود که این فرآیند بسیار دشوار بود، به طوری که بیشتر شیشه قبل از ساختن آینه شکسته شد. با گذشت زمان، روش‌های جدید ساخت شیشه به شیشه‌هایی اجازه می‌داد که در حین ساخت آینه به راحتی شکسته نمی‌شدند و تکنیک‌های جدید برای ساخت آینه ریختن روی لایه بازتابنده را آسان‌تر می‌کرد.

آینه سازی امروز

اکنون، تولید شیشه امکان ایجاد شیشه های بسیار شفاف و تکمیل فرآیند آینه کاری را فراهم کرده است، بنابراین ساخت آینه ها بسیار آسان تر است. آینه‌ها اکنون می‌توانند به اندازه‌ای که لازم است، سبک‌تر باشند تا بتوانند روی دیوار آویزان شوند یا در اطراف حمل شوند، و حتی کیفیت بالاتری دارند تا بتوان از آنها برای مقاصد علمی استفاده کرد بدون اینکه نگران نقص‌هایی باشد که باعث ایجاد مشکل می‌شود. به لطف روش های مدرن تولید، دیگر آینه فقط برای ثروتمندترین افراد نیست.

آينه چگونه ساخته مي شود؟

آينه چگونه ساخته مي شود؟

فرآیند تجاری مدرن برای ساخت آینه

آینه ها از طریق فرآیندی به نام نقره سازی ایجاد می شوند. نقره رایج ترین فلزی است که برای ساخت آینه استفاده می شود، اما می توان آنها را با مواد دیگری مانند طلا نیز ایجاد کرد. یک سطح شیشه ای تمیز و از پیش شکل برای آینه مورد نیاز است. این شیشه باید عاری از نقص باشد تا احتمال شکستن شیشه در حین تولید آینه کاهش یابد. آن را در یک محفظه خلاء قرار می‌دهند و مواد بازتابنده، معمولاً نقره، روی پشت شیشه قرار می‌گیرند.

تبخیر در مقابل اسپری

امروزه بسیاری از تولیدکنندگان ترجیح می دهند به جای پاشیدن فلز برای آینه از روش تبخیر استفاده کنند. آنها از ماشین های مخصوصی استفاده می کنند که فلز را به اندازه ای گرم می کنند که تبخیر شود، سپس وقتی سرد شد روی شیشه رسوب می کند. با استفاده از این تکنیک، می توان یک پوشش عالی از فلز روی شیشه ایجاد کرد یا طرحی آینه ای روی شیشه ایجاد کرد. این مرحله را می توان چندین بار برای یک تکه شیشه انجام داد، بسته به اینکه آینه باید در هنگام انجام آن چگونه به نظر برسد. پس از افزودن فلز به آینه، یک لایه محافظ روی آن اضافه می‌شود تا از خراشیدگی فلز در طول استفاده روزمره مطمئن شوید. پس از خشک شدن لایه محافظ، آینه آماده تکمیل و استفاده در خانه یا محل کار است.

در مورد کادربندی چطور؟

برخی از آینه ها بدون قاب آویزان می شوند، به خصوص آینه هایی که برای استفاده از کف تا سقف برای ایجاد دیوار آینه ای استفاده می شوند. با این حال، اکثر آینه ها تمام شده اند، بنابراین می توان آنها را در خانه آویزان کرد و با بقیه دکور مطابقت داد. تکمیل به نحوه آویزان شدن آینه و همچنین ظاهر آینه بستگی دارد. گزینه های مختلفی در دسترس است، اما یک قاب مربع یا مستطیل برای بسیاری از برنامه های خانگی و اداری استاندارد است.

مطالب مرتبط:  پیدا کردن آینه با اندازه مناسب برای حمام

قابی باید ساخته شود که کاملاً با آینه مطابقت داشته باشد. سپس، در صورتی که آینه سفارشی ساخته می شود، قاب را طوری رنگ می کنند که با دکوراسیون منزل یا محل کار مطابقت داشته باشد. قاب آینه باید در پشت و جلو رنگ شود، زیرا به جلوی آینه متصل است. این بدان معناست که مقدار کمی از پشت قاب در آینه منعکس می شود. قاب ها معمولاً با استفاده از میخ های مایع وصل می شوند تا اطمینان حاصل شود که به طور ایمن به آینه متصل می شوند. پس از انجام این کار، می توان راهی برای آویزان کردن آینه به قاب اضافه کرد.

نگاه به آینده: آینه های هوشمند

همه چیز هوشمند امروزه محبوب است، یخچال‌ها، جاروبرقی‌ها، لامپ‌ها و بسیاری از اقلام دیگر دارای ویژگی‌هایی هستند که کار یا استفاده از آنها را آسان‌تر می‌کند. ویژگی‌های هوشمند را می‌توان به آینه‌ها نیز اضافه کرد، اگرچه ممکن است این فرآیند کمی پیچیده باشد. هنگامی که آینه اجزای هوشمند را به آن اضافه کرد، آینه می تواند زمان فعلی، تقویم، آب و هوا، فید خبری و موارد دیگر را نمایش دهد.

آینه های هوشمند

آینه های هوشمند

ساخت آینه

نگاه کردن به کل تصویر ، ساخت یک آینه در واقع بسیار ساده است. اساسا، تنها کاری که انجام می دهید این است که یک تکه شیشه را بپوشانید تا آن را بازتابنده کند. با این حال، وقتی آن را می‌شکنید، این فرآیند پیچیده‌تر می‌شود ، حتی پس از بریدن قطعه شیشه‌ای با تناسب مناسب.

تمیز کردن و پرداخت

تمیز کردن شیشه به درستی کلید عملکرد خوب آینه است. این کار توسط یک ماشین سنگ زنی نوری انجام می شود که یک مایع خاص و سنگ ریزه را با یک صفحه فلزی ترکیب می کند تا اطمینان حاصل شود که سطح شیشه به یک سطح خوب، صاف و یکنواخت ساییده می شود. در حالی که این کار را می توان با دست انجام داد، در سطح صنعتی این ماشین های تخصصی بسیار کارآمدتر و سازگارتر هستند. به عنوان مثال، ماشین‌های آسیاب نوری صنعتی می‌توانند از 50 تا 200 شیشه خالی را به طور همزمان آسیاب کنند.

پوشش دادن شیشه

چند فلز مختلف برای پوشش شیشه ها استفاده می شود. دو نوع محبوب نقره ای و آلومینیومی هستند. وقتی صحبت از تولید صنعتی آینه می شود، از اتاقک های خلاء تخصصی به نام اواپراتور برای جوشاندن دقیق و دقیق فلز و متراکم کردن آن بر روی ورق شیشه استفاده می شود. وکیوم اواپراتور در واقع پوشش را به همان روشی اعمال می کند که بخار یک پنجره سرد را مه می کند. این روش به قدری دقیق است که پوشش نازکی از فلز انتخاب شده را ارائه می دهد که به طور کامل وسعت ورق شیشه را به طور یکنواخت می پوشاند.

پوشش دی الکتریک محافظ

یک لایه نهایی پوشش وجود دارد که به عنوان پوشش دی الکتریک شناخته می شود که برای افزودن یک لایه بازتابنده اضافی یا یک لایه محافظ بر روی فلز کار می کند. این امر با ترکیب اکسیدهای سیلیکون و نیترات ها در گرمای شدید به دست می آید تا بتوانند یک ماده جامد را تشکیل دهند – پوششی شبیه به نحوه تشکیل پوشش فلزی تشکیل می دهند.

مطالب مرتبط:  ساخت آینه با کنف

ساخت آینه در خانه

اگر یک قطعه شیشه ای دارید که دیگر به آن نیاز ندارید، می توانید آن را به یک آینه شیک و کاربردی تبدیل کنید. تا زمانی که یک تکه شیشه ای برش خورده دارید که به شدت صیقل داده شده و تقریباً بی عیب و نقص تمیز شده است . پس تنها چیزی که نیاز دارید موادی است که آن را بازتاب می کند. در حالی که فرآیند فوق را نمی توان دقیقاً به دلیل ماشین آلات تخصصی و سنگین تکرار کرد . نقره کاری فرآیند را  می توان در خانه انجام داد و شامل مخلوط کردن دو راه حل حیاتی است:

  1. نیترات نقره، آمونیاک و آب مقطر.
  2. نمک های روشل در آب مقطر حل شده اند.

مخلوط کردن این دو محلول با هم به شما نقره مایع خالص می‌دهد (از دردسر و کاهش انرژی ذوب نقره جامد صرفه‌جویی می‌کنید). نقره مایع باید به زودی پس از ایجاد روی لیوان شما ریخته شود تا بتواند روی شیشه خنک شود و به سطح بچسبد. این تمام چیزی است که در آن وجود دارد. ممکن است برای یافتن قوام و مخلوط درست چند تلاش طول بکشد، اما همانطور که می گویند، تمرین عالی می کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که تصمیم بگیرید که آیا می خواهید آن را تزئین کنید یا حاشیه.

ساخت آینه در خانه

ساخت آینه در خانه

برش و شکل دادن به شیشه

اولین گام در ساخت هر آینه، برش طرح مناسب شیشه است که در صنعت به عنوان “خالی” شناخته می شود. به عنوان مثال، اگر آینه برای خودرو در نظر گرفته شده باشد، شیشه بریده می شود تا در پایه آینه خودرو قرار گیرد.

برخی از تامین سکنندگان آینه شیشه خود را برش می دهند در حالی که برخی دیگر شیشه را به شکل خالی تهیه می کنند. صرف نظر از اینکه چه کسی برش را انجام می دهد، برای دستیابی به آن از تیغه های بسیار سخت و با نوک تیز استفاده می شود. برای خرید انواع آینه از جمله آینه با کنف در اصفهان ، آینه دکوراتیو در اصفهان ، آینه قدی در اصفهان و خرید آینه در اصفهان با مشاوران ما تماس بگیرید.

  • اره‌های الماس یا اره‌های الماسی اغلب استفاده می‌شوند، زیرا الماس بسیار قوی‌تر از شیشه است، بنابراین ابتدا شیشه را فرسوده می‌کند.

روش برش مورد استفاده بستگی به شکل نهایی آینه دارد. در یک روش، تیغه ها یا کاتب ها قسمتی از شیشه را برش می دهند و در روشی دیگر، ماشینی از اره الماسی برای برش تمام شیشه استفاده می کند.

به طور معمول، برش قبل از اعمال پوشش فلزی انجام می شود تا از پوسته پوسته شدن شیشه جلوگیری شود.

پس از برش، بلانک ها در ماشین های سنگ زنی نوری قرار می گیرند که از صفحات پایه بزرگ با فرورفتگی هایی تشکیل شده است که قسمت های خالی را نگه می دارد. سپس پایه روی صفحه فلزی دیگری قرار می گیرد که شکل سطح مورد نظر (مسطح، محدب یا مقعر) را دارد.

در مرحله بعد، یک ترکیب آسیاب بر روی قسمت های خالی پخش می شود، زیرا آنها در برابر سطح منحنی قرار می گیرند. شن موجود در ترکیب، سطح شیشه را از بین می برد تا زمانی که به همان شکل صفحه آسیاب شود.

تا زمانی که سطح کاملاً صاف و یکدست شود از سنگ ریزه های ریزتر و ریزتر استفاده می شود.

مطالب مرتبط:  آینه ها لوازم جانبی!

استفاده از مواد بازتابنده برای ایجاد یک آینه استاندارد

هنگامی که سطح شیشه شکل گرفت و صاف شد، با مواد بازتابنده انتخاب شده توسط طراح پوشانده می شود. فلز پوشش هر چه که باشد، در ماشینی به نام اواپراتور اعمال می شود.

اواپراتور فلز را تا زمانی که تبخیر شود گرم می کند و یک پوشش روی سطح شیشه ایجاد می کند. صفحات خالی روی سوراخ های صفحه بالایی اواپراتور قرار می گیرند تا بخار به سطح شیشه برسد.

شکل این سوراخ‌ها روی شیشه به‌عنوان قسمت‌های فلزی ظاهر می‌شود، مانند رنگ از طریق یک شابلون. این کار برای الگوبرداری از آینه انجام می شود .

پوشش های دی الکتریک مانند اکسیدهای سیلیکون و نیتریدهای سیلیکون نیز می توانند به عنوان لایه های بازتابنده یا به عنوان لایه های محافظ روی فلز استفاده شوند. آنها تقریباً به یک روش اعمال می شوند، اما به جای فلز از گازها استفاده می شود.

مراحل تبخیر چندگانه ممکن است برای تولید یک پوشش چند لایه ترکیب شوند. در نهایت، هنگامی که تمام پوشش های مناسب اعمال شد، آینه تمام شده در یک پایه ذخیره می شود یا به دقت در یک بسته مقاوم در برابر ضربه برای حمل و نقل بسته بندی می شود.

بسته شدن

اطلاعات بالا فرآیندهای معمولی برای تبدیل شیشه استاندارد به یک آینه روزمره را که در خانه خود دارید، توضیح می دهد، خواه این یک آینه معمولی حمام یا درب کمد آینه ای باشد .

نوع آینه ای که برای پشت پاشیدن آینه استفاده می شود کاملاً متفاوت است زیرا پشت شیشه ای باید محکم شود تا در برابر سختی اجاق گاز مقاومت کند. بک های آینه ای شیشه ای با روکش ویژه هستند که می توانند سفت شوند و ظاهری آینه مانند ارائه دهند.

آینه ها از چه ساخته شده اند

وقتی کسی اشاره می کند که آینه ها از چه چیزی ساخته شده اند، این همان مواد آینه است. آینه ها به دو دسته تقسیم می شوند: آینه های تخت و آینه های خمیده. آینه هایی که برای نظم دادن به آرایش خود استفاده می کنیم، آینه های تخت هستند. در ادامه شرح مفصلی از نحوه ساخت آینه ارائه شده است.

آینه ها از چه ساخته شده اند

آینه ها از چه ساخته شده اند

سپس آینه ها چگونه ساخته می شوند؟ جنس آینه عمدتاً شیشه است. دلیل اینکه شیشه می تواند تصاویر را منعکس کند، پردازش سطحی است. دو روش وجود دارد: آبکاری نقره شیمیایی و رسوب بخار در خلاء. متداول ترین روش مورد استفاده، آبکاری نقره شیمیایی است. آینه ساخت گام به گام:

  • روش آبکاری شیمیایی نقره، حل کردن نیترات نقره در آب است. سپس محلول آمونیاک و هیدروکسید سدیم را اضافه کنید و آن را در نمک ترکیبی آمونیاک هیدروکسید نقره رقیق کنید تا محلول آبکاری نقره به دست آید.
  • شیشه با برش، آسیاب، تمیز کردن، پس از حساس شدن با محلول رقیق کلرید قلع، و سپس شسته می شود.
  • بلافاصله سطح را با مخلوطی از محلول آبکاری نقره و محلول کاهنده غوطه ور کنید. پس از تشکیل و شستن سطح آینه، می توان متعاقباً از آبکاری مس و رنگ محافظ استفاده کرد.

از طریق روش رسوب بخار خلاء برای ساخت آینه:

  • شیشه شسته شده و در دستگاه رسوب بخار با خلاء 0.1 تا 10-4 Pa قرار می گیرد.
  • سیم تنگستن مارپیچی انرژی می گیرد و دمای بالا در نتیجه باعث می شود آلیاژ آلومینیوم موجود در مارپیچ تبخیر شود و به حالت گازی تبدیل شود که روی سطح شیشه رسوب کرده و سطح آینه ای را تشکیل می دهد. همچنین می توان به جای گرمایش تنگستن از تفنگ الکترونیکی استفاده کرد.

این چیزی است که آینه های ساخته شده از شما کنجکاو هستید. با این حال، این تنها اساسی ترین مرحله در ساخت یک آینه است. علاوه بر مواد اولیه، طراحی قاب نیز وجود دارد. در اینجا مقدمه ای برای نحوه ساخت آینه در کارخانه آینه آورده شده است.

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    سبد خرید