آینه پتینه

آینه پتینه

توسط اسفند 5, 1401

آینه پتینه

حتی جدا از آینه پتینه، در صورت تمایل مشتریان، آینه سازان با کمک افراد مجرب می توانند این طرح های قدیمی و سنتی را بر روی هر وسیله ای مانند قاب عکس، قاب آینه، قاب پنجره، کنسول، میز و یا حتی مبلمان خود پیاده کنند. . محصول نهایی بسیار زیبا و جذاب بوده و مشتری مشتاق خواهد بود که این وسایل با این طرح را در منزل خود قرار دهد. اجرای طرح های پتینه کاری شده روی آینه پتینه کاری شده با متریالی مانند گچ، قرنیز و چوب اجرا خواهد شد. این طرح ها را می توان بر روی گچبری، قالب گیری و نمادهای چوب و گچ اجرا کرد. برای اینکه بتوانید طرح های پتینه را روی هر وسیله ای مخصوصا آینه پتینه اجرا کنید نیاز به طرح ها و نقش های متفاوت از ایرانی و نازک دارید تا به روش های مدرن نزدیک باشد، با استفاده  از سبک های فرانسوی، ایتالیایی، ترکی و سندبلاست ، آینه پتینه شده را به منحصر به فردترین آینه تبدیل کنید.

روش ساخت آینه پتینه

آینه پتینه به گونه ای ساخته خواهد شد که افراد متخصص در زمینه طرح های قدیمی و سنتی طرح ها و نقش های اسلایم را روی آینه اجرا کنند. پس از ابتدا ساخت آینه، در چند مرحله شروع به ایجاد این طرح ها روی قاب دور آینه می کنند. ایجاد طرح های قاب مورد نظر در اطراف آینه زمان زیادی می برد، بنابراین زمانی که مشتری طرحی برای آینه پتینه سفارش می دهد باید به طراح نظر فرصت دهد، زیرا این نوع آینه مانند انواع دیگر آینه ها خیلی سریع ساخته نمی شوند. آینه پتینه کاری شده یکی از منحصربفردترین انواع آینه خواهد بود که تنها زمانی ساخته می شود و در دستان مشتری قرار می گیرد که خود مشتری بخواهد طرحی را روی قاب دور آینه ای که سفارش داده است اجرا کند. به همین دلیل، طراحی و ساخت طرح قاب مورد نظر مشتری در اطراف آینه زمان زیادی می برد، زیرا تولیدکنندگان آینه نمونه ای را به طور همزمان آماده نخواهند داشت تا فوراً آن را در اختیار مشتری قرار دهند.

مطالب مرتبط:  آینه فرم

دلیل ساخت آینه پتینه

زمانی که کارشناسان و متخصصان طراحی قدیمی مشغول مرمت و بازسازی اقلام قدیمی و عتیقه بودند، تصمیم گرفتند از همین طرح ها استفاده کنند و آن ها را روی آیتمی به نام آینه پیاده کنند. آنها از طرح هایی استفاده کردند که بر روی وسایل قدیمی و سنتی اجرا می شد و تصاویر آنها در مجلات پیاده سازی می شد و از آنجایی که ثابت شد افراد زیادی علاقه مند به استفاده از سبک های قدیمی برای تزیین منزل خود هستند، تصمیم گرفتند این سبک ها و روش های قدیمی و ظریف را روی آن پیاده سازی کنند. این آینه ها که با نام پتینه نامگذاری شد در نهایت به آن نام آینه پتینه را نسبت دادند. آن ها موفق شدند تا ژورنالی را تهیه کرده و در آن تمام طرح های قدیمی و اسلیمی ایرانی را ثبت کنند. با ثبت تصاویر و طرح های قدیمی توانستند کلکسیونی از این طرح ها را جمع آوری کرده تا با استفاده از آن ها بتوانند خیلی راحت تر طرح مورد نظر را بر روی آینه پیاده نمایند. آن ها همان طرح ها را یکی یکی در زمان ساخت آینه ها بر روی آن ها پیاده سازی کرده و توانستند تا آینه پتینه را تولید و به بازار عرضه نمایند.

پتینه کاری و هنر دکوپاژ

اگر بخواهیم تعریف دقیقی از پتینه داشته باشیم، پتینه به معنای رنگ ها و بافت ها برای ایجاد جرم بر روی وسایلی مانند آینه های پتینه کاری شده است که بر اثر گذشت زمان در اثر اکسیژن هوا ساییده شده و اکسید شده اند. ایجاد این بافت فرسوده و از بین رفته به صورت تغییر رنگ و زنگ زدگی بر روی آینه پتینه شده ظاهر می شود. در واقع با اعمال این پلان بر روی هر شی، به مرور زمان باعث تغییر شکل جسم می شود. یکی از روش هایی که در پتینه کاری استفاده می شود دکوپاژ است. این تکنیک اخیرا اجرا شده و در عین حال طرفداران زیادی دارد.

آینه پتینه

اجرای پتینه

برای اینکه بتوانید طرح پتینه را اجرا کنید، علاوه بر اجرای طرح پتینه روی آینه پتینه، می توانید ناحیه پوشیده شده توسط طرح پتینه را گسترش دهید و از آن فراتر رفته و طرح پتینه را روی نما اعمال کنید.و طرح پتینه را بر روی نما و فضاهای داخلی برای سالن ها ایجاد کرده و کار پتینه را انجام دهید.
در ایران آینه پتینه به شیوه باروک انجام می شود. در این روش پتینه کاری به روش های نوین پتینه کاری روی آینه و همچنین به نقاشی هایی که روی آن ایجاد خواهد شد بسیار نزدیک می شود. با استفاده از این سبک پتینه می توان از آن برای تندیس ها و پیکرها پتینه کاری با هر متریالی استفاده کرد. برای سفارش این طرح، افراد می توانند آینه پتینه کاری شده را به همراه کنسول آن سفارش دهند و طراحان این امکان را خواهند داشت که طرح پتینه شده را هم روی آینه و هم بر روی کنسول آن اجرا کنند.

آینه یکی از نیازهای اساسی در زندگی انسان است. خیلی چیزها در زندگی انسان بسیار مهم خواهند بود. در این میان، آینه ها معنای خود را خواهند داشت. یکی از انواع آینه ها آینه پتینه است. ساخت آینه پتینه کاری شده زمان زیادی می برد زیرا با دست طراحی و ساخته خواهد شد. کارشناسان مجرب و با تجربه در این زمینه توانایی های لازم را خواهند داشت تا بتوانند آینه پتینه را طراحی و تولید کنند.

مطالب مرتبط:  8 عنصر آینه تزئینی برای یک اتاق نشیمن شیک

تولید و ساخت و در نهایت عرضه آینه پتینه کاری شده زمانی آغاز شد که کارشناسان و سازندگان متوجه شدند که با استفاده از روش های قدیمی و با استفاده از طرح های سنتی آینه هایی برگرفته از روش های قدیمی و سنتی می سازند. آنها به این نتیجه رسیدند که بسیاری از مردم علاقه زیادی به استفاده از وسایلی دارند که برگرفته از سال های گذشته هستند، زیرا طرح های قدیمی از روش های مدرن و جدید جدا شده و تفاوت های زیادی با یکدیگر خواهند داشت. افراد با استفاده از این وسایل با طرح ها و نقش های قدیمی و سنتی قصد دارند گذشته را در خانه های شخصی یا حتی محل کار خود تداعی کنند. و علاقه مند به بازسازی فضایی هستند که بیانگر سال های گذشته هر فرد باشد. امروزه علاوه بر طرح های جدید، آینه ها قابلیت تزیین به شیوه های قدیمی و سنتی را نیز خواهند داشت. آینه ای که از طرح ها و روش های قدیمی استفاده می کند و خاطرات گذشته را در زندگی افراد بیان می کند آینه پتینه نام دارد. علت نام گذاری پتینه بر روی این نوع آینه این است که افراد ماهر و متخصص در زمینه کنده کاری های قدیمی ایرانی این طرح های ظریف را بر روی آینه پتینه اجرا کرده اند و طرح اعمال شده بر روی آینه پتینه یادآور سال های گذشته خواهد بود.

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    سبد خرید